Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Tvrdě a konkrétně proti množírnam a týrání zvířat

20. 05. 2015 18:23:00
Proti množírnám je dnes snad již téměř každý slušný člověk v této zemi. Přesto tady dodnes jsou a utrpení psů a koček v rukou ziskuchtivých jedinců nezná konce.

V polovině dubna 2015 jsem proto z pozice předsedy svolal Ústřední komisi pro ochranu zvířat (ÚKOZ) při Ministerstvu zemědělství. Hlavním tématem naší práce je právě boj s množírnami zvířat a dalšími případy, kvůli nimž dochází k chovu zvířat v otřesných podmínkách. Společně s hosty z organizace pro ochranu zvířat Animal Eye jsme identifikovali celou škálu řešení tohoto problému, počínaje osvětou lidí omylem u množitelů nakupujících, přes lepší evidenci naších čtyřnohých přátel a konče přísnějšími postihy proti lidem, kteří zvířata týrají.

Zítra představím v Poslanecké sněmovně konkrétní návrh řešení!

Není to tak dlouho, co média informovala o iniciativě „Ne množírnám!“, jejíž autorky tvrdily, že usilovně pracují na změnách zákonů, které hodlají předložit do Poslanecké sněmovny na počátku roku 2015. Iniciativu doprovázela poměrně okázalá mediální kampaň, na kterou byly od veřejnosti vybírány finanční prostředky. Bohužel už ne tak zdařilá byla odborná úroveň tohoto projektu. Iniciátorky neznaly správný zákonný postup při realizaci petičního hnutí, v důsledku čehož se stala spousta podpisů neplatnými. Na tuto okolnost je veřejně upozornilo hned několik osob, mezi nimi i bývalá televizní moderátorka Kateřina Kašparová, tajemnice senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Václava Brabcová anebo advokátka Zuzana Rennerová, která si za nabídku bezplatné právní pomoci při úpravě textu petice dokonce vysloužila pohrůžku trestního oznámení.

V únoru 2015 pak uspořádala opoziční poslankyně Gabriela Pecková z TOP 09 kulatý stůl, na kterém prezentovala to, že „poslanci jdou do boje proti množírnám“, resp. že „snaha o řešení týrání psů v nelegálních chovech už (oproti minulosti) tedy ze strany zákonodárců je“. Mediální výstupy opět doprovázela zmínka o jakési expertní skupině a zahájení prací na změně legislativy.

A jaký je stav v květnu 2015?

Iniciátorky projektu „Ne množírnám!“ předaly v polovině letošního dubna petiční akt do Senátu a po týmu odborníků a konkrétních návrzích zákonů ani stopa. To samé v případě údajné pracovní skupiny opoziční poslankyně Peckové z TOP 09.

Je zřejmé, že problematika zájmových chovů se stala v důsledku letní kauzy podvodného prodeje psů, kterou odstartoval příběh moderátora veřejnoprávní televize Jana Smetany, mediálně i politicky vděčným tématem. Ovšem zatím můžeme být množitelům leda tak k smíchu. Je to totiž jako s tak zvanými šmejdy, všichni o nich ví, všichni jsou proti ním, ovšem skutek utek. Petice a mediální šum musí vést k vypracování tvrdého zákonnému opatření, které získá jasnou podporu napříč odborným a politickým spektrem. A o to mi jde.

V návaznosti na jednání zástupců Komory veterinárních lékařů ČR, Státní veterinární správy ČR a některých předních expertů na oblast ochrany zvířat a welfare z dubna 2014 se ustavila expertní pracovní skupina. Tuto skupinu utvořili kromě zmíněných institucí i zástupci ostatních relevantních subjektů (Generálního finančního ředitelství, resp. Ministerstva financí, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno aj.). Zastřešili ji zakladatelé ochranářské organizace ANIMAL EYE, z.s. Tito odborníci si vytkli jasný cíl. Tímto cílem je vypracovat bez pozornosti médií řešení neuspokojivého stavu v oblasti zájmových chovů. Byl jsem při tom, když toto řešení vznikalo, a jsem rád, že vám z pozice předsedy ÚKOZ a na základě své těsné spolupráce s ČMKÚ budu smět tento koncept již zítra představit.

Autor: Radim Fiala | středa 20.5.2015 18:23 | karma článku: 32.64 | přečteno: 4190x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Několik kritických postřehů ke včerejším Otázkám Václava Moravce

Pan Václav Moravec včera lhal do očí celému národu, když označila pana Vondráčka jako emeritního předsedu Poslanecké sněmovny PČR! Dokud budou OVM v ČT, odmítám platit veřejnoprávní výpalné!!!

25.10.2021 v 17:33 | Karma článku: 22.59 | Přečteno: 555 | Diskuse

Šimon Miča

Green Deal aneb zchudneme všichni společně

Tento článek pojednává o návrhu Evropské komise známý jako Green Deal (Zelená dohoda), který chce zavést silné restrikce v oblasti vypouštění emisí a chce učinit z Evropy klimaticky neutrální kontinent do roku 2050.

25.10.2021 v 14:55 | Karma článku: 30.72 | Přečteno: 630 | Diskuse

Bohumír Šimek

Povinné očkování?

Proč se dnes od vědeckých poznatků mílovými kroky vracíme zpět do temného středověku bez racionálního pohledu na šíření infekčních nemocí? Proč pohrdáme medicínskými poznatky?

25.10.2021 v 12:37 | Karma článku: 16.40 | Přečteno: 879 | Diskuse

Jan Bartoň

Covidová segregace postupuje EU

Nový rakouský kancléř oznámil, že neočkovaným proti covidu hrozí zákaz vycházení, pokud se situace s nemocí covid dále zhorší. Rakousko je na tom podobně jako Česko a nová česká vláda si už na neočkované „brousí zuby“.

25.10.2021 v 11:00 | Karma článku: 34.99 | Přečteno: 910 | Diskuse

Ladislav Jílek

Velký oblouk komunistů

Za sto let své existence prošli naší komunisté zajímavým okruhem názorů. Na počátku mluvili o tom, že jejich cílem je zakroutit krkem buržoustům, tedy hlavně velkým podnikatelům.

25.10.2021 v 10:59 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 336 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2186

Zastupitel Olomouckého kraje, poslanec Parlamentu, místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD). 

Najdete na iDNES.cz